توصیف کردن نگهبان انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری

توصیف کردن: نگهبان انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آلودگی هوا علت فوت ۲۰هزار ایرانی در ۹۵ ، دلالی ۴هزار میلیاردی از مالیات پایین سیگار

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به بعضی لابی‌گری‌ها جهت پایین نگه داشتن مالیات بر سیگار، گفت: به علت زیاد کردن نیافتن مالیات سیگار، هر سال ۳ تا ۴ هزار میلیارد

آلودگی هوا علت فوت ۲۰هزار ایرانی در ۹۵ ، دلالی ۴هزار میلیاردی از مالیات پایین سیگار

دلالی ۴هزار میلیاردی از مالیات پایین سیگار/آلودگی هوا علت فوت ۲۰هزار ایرانی در ۹۵

عبارات مهم : سلامت

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به بعضی لابی گری ها جهت پایین نگه داشتن مالیات بر سیگار، گفت: به علت زیاد کردن نیافتن مالیات سیگار، هر سال ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان می رود.

به گزارش ایسنا، دکتر علی رضا رییسی در نشستی خبری با اشاره به آمار زیادی مصرف دخانیات اظهار کرد: سالیانه حدود ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود و حدود ۵۰ تا ۵۷ هزار فوت منتسب به آن گزارش شده است هست. این میزان مصرف دخانیات سالیانه ۲۰ تا ۳۰ هزارمیلیارد تومان جهت نظام سلامت هزینه دارد.

رتبه دوم کشور عزیزمان ایران در پایین نگه داشتن مالیات بر سیگار

آلودگی هوا علت فوت ۲۰هزار ایرانی در ۹۵ ، دلالی ۴هزار میلیاردی از مالیات پایین سیگار

وی افزود: سال ۸۵ مصوب شد که مالیات بر سیگار به خاص بر خرده فروشی سالیانه ۱۰ درصد زیاد کردن پیدا کند، ولی در حال حاضر به جز افغانستان کشور عزیزمان ایران پایین ترین مالیات بر سیگار را دارد. شرکت بهداشت جهانی تاکید کرده کشور عزیزمان ایران در زمینه بیماری های غیرواگیر به خوبی فعالیت می کند، ولی ما را زیر پرسش می برد که آیا کمترین مالیات بر سیگار را داریم. ترکیه ۸۴ درصد مالیات بر خرده فروشی سیگار دارد، ولی این رقم در کشور عزیزمان ایران کمتر از ۱۰ درصد است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه به علت اجرا نشدن این قانون، سالیانه ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان به جیب دلالان می رود، تصریح کرد: آیا به علت سودجویی بعضی از افراد باید سالیانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان به بر نظام سلامت هزینه تحمیل شود. لابی گری هایی که در این زمینه وجود دارد، باعث می شود مالیات بر سیگار پایین بماند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به بعضی لابی‌گری‌ها جهت پایین نگه داشتن مالیات بر سیگار، گفت: به علت زیاد کردن نیافتن مالیات سیگار، هر سال ۳ تا ۴ هزار میلیارد

مالیات پایین بر خرده فروشی سیگار و دسترسی زیاد جوانان

رییسی همچنین اضافه کرد: یکی از پرسشها ما این است که به علت مالیات پایین بر خرده فروشی سیگار، دسترسی آن جهت جوانان زیاد شده است هست. موارد معتددی وجود دارد که نشان می دهد زیاد کردن مالیات سیگار باعث کم کردن قاچاق آن می شود. بعضی می گویند زیاد کردن این مالیات، قاچاق آن را زیاد کردن می دهد. درحالی که می توان از محل این مالیات ها سالی ۱۲ هزار میلیارد درآمد داشت و بخشی از آن را صرف سیستم های هوشمند کرد تا جلوی قاچاق گرفته شود.

سن مصرف قلیان در دختران به ۱۴ سال رسید

آلودگی هوا علت فوت ۲۰هزار ایرانی در ۹۵ ، دلالی ۴هزار میلیاردی از مالیات پایین سیگار

وی با اشاره به کم کردن سن استفاده از دخانیات اعلام کرد: درحال حاضر سن مصرف قلیان در دختران به چهارده سال رسیده هست؛ چراکه دسترسی به آن راحت است.

نوسازی مراکز بهداشت کشور در ۴ سال گذشته

معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به بعضی لابی‌گری‌ها جهت پایین نگه داشتن مالیات بر سیگار، گفت: به علت زیاد کردن نیافتن مالیات سیگار، هر سال ۳ تا ۴ هزار میلیارد

معاون بهداشت وزیر بهداشت در باره کارها انجام شده است در حوزه بهداشت طی ۴ سال گذشته، اظهار کرد: پیش از سال ۹۲ بسیاری از مراکز روستایی، دکتر عمومی نداشتند و ۵۰ درصد مناطق محروم خالی از دکتر بودند؛ ولی امروز ۸۴ درصد این مناطق صاحب دکتر هستند. علاوه بر آن بازسازی و نوسازی مراکز بهداشت، ورود تجهیزات به مراکز بهداشت روستاها و افزوده شدن ۴۳۶ قلم دارو به شبکه بهداشت بخش دیگری از کارها انجام شده است در این زمینه بود. همچنین هفت قلم مکمل دارویی نیز افزوده شد. در حال حاضر ۶۶۴۱ دکتر و ۵۳۰۰ ماما در این مراکز فعالیت می کنند.

رییسی ادامه داد: با توجه به کارها انجام شده است در حوزه بهداشت، ۳۸ میلیون نفر معادل نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش این حوزه قرار گرفته اند و در حال حاضر در تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر بهورز و دکتر خانواده حضور دارد و مردم خدمات ارجاع به سطوح بالاتر درمانی را دریافت می کنند.

آلودگی هوا علت فوت ۲۰هزار ایرانی در ۹۵ ، دلالی ۴هزار میلیاردی از مالیات پایین سیگار

وی تصریح کرد: ما برنامه ریزی کرده ایم زیرساخت های شهری را تکمیل کنیم. امکان ندارد در سطح کشور روستایی پیدا کنید که منزل بهداشت نداشته باشد. امروز به ازای هر ۵ هزار نفر یک مرکز درمانی و به ازای ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر یک مرکز بهداشتی و درمانی شبانه روزی وجود دارد. به ازای ۱۲۵۰۰ نفر نیز یک پایگاه سلامت و جهت هر ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر یک مرکز جامع سلامت طراحی شده است هست. بر این اساس دو هزار و ۲۵۰ مرکز خدمات سلامت جامع شهری و ۵۲۰۰ پایگاه بهداشتی تجهیزی شده است تا بتوانیم پوشش شبکه بهداشت شهری را تامین کنیم.

وی ادامه داد: طبق اهداف برنامه ششم توسعه بسیاری از خدماتی که در این مراکز انجام می شود، برون سپاری شده است و جهت ارتقا، نیاز به منابع پایداری داریم.

تکمیل پرونده الکترونیک، اولویت مهم نظام سلامت

معاون بهداشت وزیر بهداشت در خصوص جزییات ثبت اطلاعات مردم در سامانه های بهداشتی گفت: پرونده الکترونیک سلامت تمام اطلاعات سلامتی فرد را از پیش از تولد تا فوت ثبت می کند. این اطلاعات مشمول بر خدمات سطوح سه گانه، آزمایشگاه، رادیولوژی، داروخانه، مراجعه به بیمارستان های شخصی و دولتی و … می شود. میزان استفاده از این اطلاعات بر اساس دسترسی های مجاز تعریف می شود.

ثبت اطلاعات ۷۰ میلیون نفر در سامانه های حوزه بهداشت

رییسی همچنین اضافه کرد: این سامانه ها مانند سامانه سیب، ابزاری هستند که می توانند یکی از تغذیه کنندگان پرونده الکترونیک سلامت باشند و مانند سامانه های مراکز بهداشت، اچ آی اس بیمارستان ها و غیره می توانند به پرونده الکترونیک وصل شوند. در حال حاضر سهم ما در پرونده الکترونیک سلامت، سامانه ای است که می تواند اطلاعات آن را ثبت کند. تا کنون نیز اطلاعات ۶۷ تا ۷۰ میلیون نفر در سامانه های حوزه بهداشت ثبت شده است هست. بعضی اطلاعات از پیش موجود بوده و بعضی افراد نیز خودشان مراجعه کردند و از این تعداد ۴۷ میلیون نفر خدمت دریافت کرده اند. ولی هیچ کس پرونده الکترونیک سلامت ندارد چون هنوز کامل نشده و در حال کامل کردن آن هستیم.

وی تاکید کرد: اولویت ما اجرای این پرونده هست؛ چون بر مبنای آن کارهای زیادی می توان انجام داد و زیرساخت نظام ارجاع به شمار می رود. البته بهتر بود به جای “نظام ارجاع” از عبارت “نظام سطح بندی نظام خدمات” استفاده می کردیم. یعنی اگر امکان ارائه خدمت در همان مرکز وجود داشت، در آنجا انجام شود؛ در غیر این صورت به سطوح بالاتر ارجاع داده می شود. در تمام دنیا نیز خدمات حوزه سلامت باید سطح بندی شده است باشد، در غیر این صورت سیستم نمی تواند پاسخگوی هزینه های اوج باشد و وقت ما نیز تلف می شود.

لزوم اصلاح بودجه برنامه دکتر خانواده

رییسی، اولویت های مهم حوزه بهداشت را تکمیل پرونده الکترونیک، استقرار دکتر خانواده و گسترش آن به سمت شهر و ایجاد نظام سطح بندی ارائه خدمات اعلام کرد و ضمن انتقاد از نصف شدن بودجه دکتر خانواده در لایحه بودجه ۹۷ گفت: ما مصمم هستیم که این برنامه را اجرا کنیم و مصمم هستیم بودجه آن را اصلاح کنیم.

وی یکی دیگر از اولویت های حوزه بهداشت را فعال سازی بهداشت محیط حرفه ای و شدت یافتن نظارت ها در این زمینه خواند و گفت: یکی از روش های موثر در این خصوص ایجاد دفاتر خدمات سلامت است که کار آنها نظارت، ارزیابی و پایش عرضه مواد غذایی هست. این طرح به صورت آزمایشی با ۳۵ دفتر در پایتخت کشور عزیزمان ایران اجرا شد.

وی همچنین اعلام کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد بازرسان بهداشت حرفه ای به دستگاه های سنجش پرتابل مجهز شده است اند و می توانند سنجش از مواد غذایی را در محل انجام دهند. مراکز قطب کشور نیز به آزمایشگاه هایی مجهز شدند که امکان سنجش محیطی را داشته باشند. در حال حاضر برنامه ایمنی آب آشامیدنی در تمام استان ها و۳۳ شهر کشور انجام می شود.

تجهیز ۹۰ درصد بیمارستان ها به دستگاه بی خطر سازی پسماندهای پزشکی

رییسی با اشاره به تجهیز ۹۰ درصد بیمارستان های کشور به دستگاه های بی خطرسازی پسماندهای پزشکی، گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۲۳۵ هزار دیدار از اماکن عمومی صورت گرفت و ۵۵ هزار و ۲۶۰ مرکز متخلف به دستگاه قضایی معرفی شدند.

وی ادامه داد: سال ۹۲ نیز ۷هزار و ۵۲۰ تماس با سامانه ۱۹۰ بهداشت عمومی انجام شده است ولی در ۷ ماهه اول امسال این رقم به ۱۷۲ هزار رقم رسید. ما گسترش و تقویت دفاتر سلامت و سامانه ۱۹۰ را جزو برنامه های خود قرار دادیم.

بررسی میزان سموم باقی مانده در ۶ محصول کشاورزی از سال آینده

رییسی با اشاره به تفاهم نامه معاونت بهداشت با شرکت غذا و دارو و جهاد کشاورزی جهت کنترل میزان سموم باقی مانده در شش محصول کشاورزی اعلام کرد: قرار است از سال آینده میزان سموم کشاورزی در سیب، خیار و گوجه گلخانه ای، پرتقال، سیب زمینی و پیاز کنترل شود. به این ترتیب برنامه ریزی می کنیم که بتوانیم محصولات را با اطمینان بیشتری به مردم ارائه کنیم.

وی ادامه داد: اگر این محصولات در سطح عرضه سنجیده شوند، مشخص نیست که از کدام مزرعه وارد بازار شده است اند. به این علت باید مرزعه کد شناسایی ۱۲ رقمی داشته باشد که محصولات را با استفاده از این کد بسنجیم.

سنجش سلامت آرد و نان به وسیله نیروهای بهداشتی وزارت بهداشت

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه ریشه مهم بسیاری از بیماری های غیر واگیر، الگوی نادرست غذایی هست، افزود: امروز ۷۶ درصد بار امراض مربوط به بیماری های غیر واگیر هست. یکی از پرسشها ما مصرف بالای نمک، شکر و چربی هست. می توان به افراد توصیه کرد از این مواد کمتر استفاده کنند، ولی این کافی نیست. سلامت آرد و نان به علت مصرف بالای آن بسیار مهم هست. تولیدکنندگان نیز باید توصیه های مورد نیاز در خصوص کم کردن مصرف نمک، شکر و چربی را رعایت کنند. یکی از کارها ما در حوزه بازدیدهای بهداشتی، سنجش نمک نان ها است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه کلان شهرهای ما امروز درگیر آلودگی هوا هستند و برطرف کردن آن بر عهده یک دستگاه نیست، گفت: ما باید به خودرو، بنزین سالم و وسایل نقلیه عمومی دسترسی داشته باشیم. وزارت بهداشت نیز باید بتواند سلامتی مردم را رصد و گزارش کند. به همین علت باید بتوانیم فوت های منتسب به آلودگی هوا را استخراج کنیم و بتوانیم در اوضاع هشدار، با دستگاه های مسول همکاری کنیم.

۲۰هزار فوت منتسب به آلودگی هوا در کشور عزیزمان ایران طی سال گذشته

وی اعلام کرد: آمار فوت منتسب و غیر مستقیم آلودگی هوا در سال ۹۵، ۵هزار مورد در پایتخت کشور عزیزمان ایران و بیش از ۲۰ هزار مورد در کشور گزارش شده است هست. مردم باید این آمارها را بدانند. طبق فرمول شرکت بهداشت جهانی، میزان فوت سالیانه و آلایندگی ها، تعداد روزهای هوای پاک و… جهت به دست آوردن آمار فوت منتسب به آلودگی هوا مورد توجه قرار می گیرد.

غربالگری سلامت تیروئید ۹۷ درصد نوزادان در کشور

رییسی با اشاره به انجام غربالگری تیروئید جهت ۹۷ درصد نوزادان اظهار کرد: طی سه سال گذشته یک میلیون و ۴۰۰هزار نوزاد شناسایی شدند که از این میان ۳۵۰۰ نوزاد کم کاری تیروئید داشتند و درمان شدند. اگر کم کاری تیروئید درمان نشود، قطعا باعث عقب ماندگی نوزاد خواهد شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت به اجرای برنامه خطر سنجی بیماری های قلبی و عروقی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر اشاره و تصریح کرد: این برنامه جزو خدمات مراکز بهداشتی قرار گرفته است و طی آن که به ایراپن آشنا می شود، دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی، بیماری تنفسی و سه سرطان روده بزرگ، دهانه رحم و پستان غربالگری می شوند. این سه سرطان قابل پیشگیری هستند. ویروس اچ پی وی نیز می تواند باعث عفونت و سرطان دهانه رحم در زنان شود. به همین علت در آینده غربالگری اچ پی وی راه اندازی می شود.

وی به ثبت اطلاعات دقیق مبتلا شدن به سرطان جهت نخستین بار در کشور اشاره کرد و گفت: این اطلاعات مربوط به آمار مبتلا شدن به سرطان در سال ۹۳ است و قرار است در نیمه اول سال ۹۷ اطلاعات سال ۹۴ و در نیمه دوم آن اطلاعات سال ۹۵ منتشر شود. تا آخر سال آینده نیز به استاندارهای اطلاع رسانی ثبت این بیماری می رسیم. ما بعد از پیدا کردن توزیع شیوع سرطان ها، باید عوامل خطر آن را پیدا کرده و به دنبال کنترل آن برویم.

وی تاکید کرد: بر اساس آمار، میزان مبتلا شدن به سرطان در کشور عزیزمان ایران از میانگین جهانی پایین تر هست. بیش از ۳۰۰ هزار مورد سرطان در کشور شناسایی شده است و طبق اطلاعات ثبت سرطان، ۱۰۹ هزار نفر در سال ۹۳ به این بیماری مبتلا شده است اند.

گسترش خدمات دندانپزشکی به مقطع متوسطه

رییسی همچنین اعلام کرد: همه دانش آموزانی که به مقطع متوسطه می روند، می توانند به صورت رایگان جهت دریافت خدمات دندانپزشکی به ۴۱۰۰ مرکز که جهت این کار گزینش شده است اند، مراجعه کنند. ۶۰ درصد این جمعیت معادل ۷۰۰ هزار نفر پوسیدگی دندان دارند. مراقبان بهداشت در مدارس آنها را شناسایی می کنند و در لیست دندان پزشکان قرار می دهند. اگر اجرای این برنامه موفق بود، بعد از مدتی سطوح بالاتر نیز تحت پوشش قرار می گیرند.

وی ادامه داد: ۹۰ درصد مردم پرسشها دندانپزشکی دارند و ۲۰ درصد پرداختی از جیب مردم به خاطر دندانپزشکی هست. بنابراین ما حوزه پیشگیری را گزینش کردیم و دو گروه نوجوان زیر ۱۴ سال و مادران باردار و شیرده را گزینش کردیم. بر اساس تفاهم نامه ای که با آموزش و پرورش امضا شده، تا کنون ۱۲ میلیون خدمت وارنیش فلوراید جهت ۶ میلیون دانش آموز انجام شده است هست. یک میلیون خدمت ترمیمی و ۵۰ هزار خدمت فیشورسیلانت نیز جهت گروه سنی زیر ۱۴ سال انجام شده است است.

به گفته وی، سال گذشته معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان خدمات پزشکی به افراد نشانه در مناطق با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر ارائه شده است و در حال حاضر ۴۱۰۰ واحد دندانپزشکی آماده ارائه خدمت در این زمینه هست. ۱۲۰۰ دندانپزشک نیز در روستاها نیز مشغول و ۱۱۰۰ نفر نیز در شبکه بهداشت و درمان مشغول فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: شاخص NFT که مربوط به پوسیدگی، از دست دادن و پر کردن، پیش از اجرای این طرح ۲.۹ درجمعیت ۱۲ ساله ها بود که در حال حاضر به ۱.۸۴ رسیده هست. قرار است سال ۹۷ سراغ کودکان زیر ۶ ساله در کشور برویم و خدمت وارنیش فلوراید را جهت آنها در منزل بهداشت انجام دهیم.

رییسی با اشاره به پوشش ۹۵ درصدی شبکه بهداشت و درمان در کشور عزیزمان ایران اعلام کرد: دو واکسن پنوموکوک یا ذات الریه و روتاویروس جهت پیشگیری از اسهال در کودکان به شبکه بهداشت و درمان افزوده شده است هست. تامین آن نیز جهت گروهای نشانه سالیانه ۱۰۰ میلیون دلار هزینه نیاز دارد. به همین علت یکی از استراتژی هایی که باید پیش بگیریم این است که از پتانسیل های داخلی مانند انستیتو پاستور و رازی استفاده شود. علاوه بر آن باید فناوری های تولید واکسن را به داخل کشور وارد کنیم.

وی ادامه داد: جهت اجرای این برنامه نیاز به تامین منابع مالی داریم و قول داده شده است که از صندوق ذخیره ارزی پولی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد. درحال حاضر سطح پوشش واکسیناسیون در کشور به ۹۸ درصد رسیده، ولی جهت پوشش کامل آن نیاز به ورود واکسن های دیگر داریم. واکسن پنوموکوک در کشور به مبتلایان به نقص ایمنی و مزمن تزریق می شود و به این ترتیب می توان هر سال از فوت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جلوگیری کرد.

واژه های کلیدی: سلامت | سیگار | بهداشت | مالیات | میلیون | برنامه | بهداشت | سلامتی | بهداشتی | اطلاعات | برنامه ریزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs