توصیف کردن نگهبان انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری

توصیف کردن: نگهبان انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

ساعت 18:30 شنبه 16 اردیبهشت … صدا، دوربین، حرکت . اینبار نوبت به پخش مستند حسن روحانی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران رسید. مستندی که از سخت ترین انتقادهای به ح

سانسور نجومی!

سانسور نجومی!

عبارات مهم : مستند

ساعت 18:30 شنبه 16 اردیبهشت … صدا، دوربین، حرکت . اینبار نوبت به پخش مستند حسن روحانی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران رسید. مستندی که از سخت ترین انتقادهای به حسن روحانی در برابر حضور خود او شروع شد. از شعارهایی که علیه او می دادند.

سانسور نجومی!

این شاید نمای روشن و واضحی از آزادی بیانی باشد که روحانی متهم بود به حصر آن از سوی رقبایش . روحانی در مستند تبلیغاتی اش فیلم بازی نمی کند در اتوبوس نمی نشیند، تا جهت پر کردن این مستند به محرومین سر بزند و یا از خوبی ها بگوید. مستند تبلیغاتی روحانی، مستند عمل های چهارساله هست. مستند نطق های او از 92 تا به امروز. چیزی کم و زیاد ندارد. بازیگر ندارد. شعار ندارد. این یکی واقعا مستند است یک داستان واقعی. بدون فیلمنامه بدون تزئین و روتوش .

دانشجویان تا زنان

صحنه های این چهارسال از حضور او در جمع دانشجویان آغازمی شود.دانشجویانی که اکثریت آنها طرفدار او و اصلاحاتند و یک دست شعارهای “ روحانی زنده باد ” سر می دهند! و البته تلویزیون نیز مانند ما ” ….” را با قطع صدای دانشجویان به طور مکرر از بین بردن می کند تا در فیلم شنیده نشود. از همین جا معلوم است که قرار نیست این مستند تمام و کمال از سیما پخش شود. از این قطع صداها گرفته تا وقت کمتر این مستند نسبت به سایر مستندهای انتخاباتی!

ساعت 18:30 شنبه 16 اردیبهشت … صدا، دوربین، حرکت . اینبار نوبت به پخش مستند حسن روحانی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران رسید. مستندی که از سخت ترین انتقادهای به ح

حرف های حسن روحانی تاریخ این سالها را پیش چشمتان می آورد! روحانی از جنگ می گوید اینکه در آن هشت سال همه بودند چپ و راستی درکارنبود و بعد تصویرهای اهواز دیروز و اهواز امروز که پرشده از خاک و ریزگرد و صدای روحانی بر نمایشگر تلویزیون که:” می گویند حالا که خوزستان خاک شده است به فکر افتادید نه ما از 92 به فکر بودیم ولی امکانات ما محدود هست. ماجرا از خیلی سال های پیش بوده، کارها ناحق باعث این اتفاق در خوزستان شده است است … “

حضور روحانی، ابتکار و علوی وزیر اطلاعات او که به زبان عربی با اعراب خوزستان حرف می زند و به درددلهایشان گوش می دهد تلاش های دولت جهت حل بحران محیط زیستی خوزستان را نمایش می دهد.

روحانی در این فیلم از ریزگردهای خوزستان ، دریاچه ارومیه و همه پرسشها زیست محیطی می گوید: “مگر می شود به فکر دریاچه ارومیه نبود … هم اکنون 10 تا 12 سانت آب های ارومیه اوج آمده هست، خدا شاهد است مثل دریاچه ارومیه جهت هامون ، جازموریان و… هم تلاش می کنیم. ما که نمی خواهیم با ذهن و زندگی مردم بازی کنیم … با شعر و شعار کشور اداره نمی شود.”

سانسور نجومی!

اینها جملات روحانی در طول این فیلم هست، جمله هایی از نطق های پیشین او … نطق های چهارساله روحانی به پرسشها اقتصادی کشورمی رسد و یادآوری رشد اقتصادی منفی 7 درصدی که اکنون به بالای هشت درصد رسیده است از آنچه که تا سال 92 بود و امروز با وجود دولت حسن روحانی اصلاح یافته هست. حسن روحانی از این می گوید که ما قبول داریم مسئله است ولی باید امروز را با گذشته های نه چندان خیلی دور یعنی با دولت های نهم و دهم مقایسه کرد. او از محمد جواد ظریف وزیرخارجه اش هم مایه گذاشت . ازاینکه ظریف یکبارناامید آمد و به او گفت با این شرایط نمی توانیم مذاکره را ادامه دهیم و روحانی پاسخ داد من مطئنم موفق می شوید. مستند روحانی در ادامه با نماهایی از رقص سنتی مردان وزنان ، پیروزی ورزشکاران بانو و حرف های حسن روحانی راجع به زنان ادامه می یابد:” اینکه فکر کنید امنیت زن درداخل منزل است اشتباه هست، آن هم منزل بسته دوقفله !” این فیلم درادامه به حقوق شهروندی و قومیت ها اشاره دارد و سخنان او راجع به ادبیات کردی . و این جمله معروف او که :” چه طور هرچه گریه کنیم حلال است ولی هرچه بخندیم گناه ؟”

راوی آزادی

ساعت 18:30 شنبه 16 اردیبهشت … صدا، دوربین، حرکت . اینبار نوبت به پخش مستند حسن روحانی مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران رسید. مستندی که از سخت ترین انتقادهای به ح

تنها راوی فیلم همچنان نطق های چهارساله مدیر جمهور است . از گلایه حسن روحانی راجع به افرادی که اموال کشور را به آمریکا داده اند و انقلابی خوانده شده است اند تا او که به فکر بازستانی آن اموال است و غیر انقلابی خوانده می شود. از صادرات بشکه های نفتی که به جای یک میلیون به 45 هزارتارسیده بود و الان به 2.5 میلیون بشکه رسیده اند. سخنان مدیر جمهور راجع به آزادی شبکه های مجازی هم، با نمایش اینستاگرام و توئیتر او همراه بود. صدای روحانی همچنان در این فیلم شنیده می شود… اینکه می گوید متهم شده است به عدم پذیرش انتقادها…..

در همین لحظه روزنامه های جریان راست در فیلم، به تصویر کشیده می شوند؛ روزنامه هایی که با تیترهای درشت در صفحه نخست ، علیه روحانی سخن گفته اند …

سانسور نجومی!

وبعد ذکریک خاطره از آیت الله هاشمی از سوی روحانی: ” آیت اله هاشمی که خود جهت مصلحت نظام هر لحظه دربرابر هجمه ها سکوت و صبر می کرد، به من گفت فکر نمی کردم تا اینقدر صبور باشی! به او گفتم شما به من می گویید صبور! و او گفت در تمام این سالها که باهم بودیم نمی دانستم می توانی در برابر این حمله ها اینگونه صبرکنی.”

بازهم حذف

مستند روحانی سریعتر از وقت مقرر و قانونی اش که ناشی از قطع بعضی تصویرهای بود روبه آخر است . چیزی حدود 4 دقیقه سریعتر . و یک موزیک و تصویرهای احساسی …. و تکرار این جمله حسن روحانی که “دوباره آمده ام جهت کشور عزیزمان ایران . باهم شروع کردیم ، نیمه راه آمدیم ، و ادامه راه و طی بعضی مسیرهای سخت بازهم باید با کمک شما شروع شود .”

در میان تصویرهای پخش شده است موبایلی که دردست یکی از هوادران روحانی هست، نشان داده می شود. موبایلی که از دریچه تلویزیون چیزی جز نور در آن نیست . ولی بعدا مشخص می شود تصویر … در آن هست. در وصف سانسور بخش های متفاوت فیلم مستند روحانی چه توصیفی بهتر از همان قسمتی که در این فیلم، او راجع به صداو سیما می گوید: ” رسانه ملی ماهم که …) حرف هایش را تمام نمی کند و زیر خنده می زند.

شاید این عنوان را بتوان سانسور نجومی صدا و سیما تعبیر کرد . ولی بااین حال مستند حسن روحانی در شبکه های مجازی بازتاب های زیادی داشته است که ناشی از استقبال ازاین فیلم مستند بوده هست. بخش هایی از این بیانات را درادامه می خوانید “مستند “روحانی، یک موفقیت بزرگ جهت ستادش بود. پر از نقطه اوج. پر از لحظات طلایی. پر از خبر های کلیدی. تفاوت هایش هم با رقبایش برجسته شد.”مستند روحانی، نشان دهنده اراده و جدیت روحانی جهت پیروزی بود. چیزی که جای خالی آن در مناظره حس می شد.”؛ اینکه فیلم را با صدای مخالفانش شروع کرد ،اینکه زنان را بدون نام پدرانشان خطاب کرد، اینکه به صداوسیما خندید، اینها خوب بود”،”باریکلاااا. توییت بی ادبانه رسایی رو هم نشون داد. “آس بعدی را هم کوبید زمین و همه ناسزاهای کیهان و جوان و فارس و وطن امروز را نشان داد.” روحانی: «از کیمیا تا زهرا تا ساره»احتمالا نخستین بار است که در زبان رسمی، زنان با هویت خودشان یعنی نام کوچک آشنا شدند و نه نام خانوادگی.

“فیلم روحانی آبرومند و متین بود بدون هوچی گری. ” ،”فیلم تبلیغاتی روحانی تلاش میکنه پاسخ شبهات و دغدغه های مردم رو با استفاده از صحبت های سالهای قبل رییس جمهور بده. سخنرانیهای عموما جنجالی.”خوبه واقعا مستندش منسجم و هدفمند بدون باجگیری عاطفی “،”مستند #روحانی خوب و منسجم بود. هم مخاطب عام داشت، هم مخاطب خاص. نشان داد که مسئله فقط گزینش میان راه و بیراهه نیست! با یک عده خاص طرفیم”،”فیلم انتخاباتی روحانی حجت رو تموم کرد که نباید امیدی به ستاد روحانی داشت. خودمونیم و خودمون و هر شهروند یه ستاد. بسم الله…”،”فیلم تبلیغاتی روحانی در مجموع، فیلم اثرگذار و خوش ساختی بود، از محیط زیست، زنان، اقوام، نفت وگاز، برجام و تعامل با دنیا نکات خوب و مهمی داشت”. “تیم روحانی همین فیلم را بین مردم دست بدست برساند پاسخ همه اتهام ها خواهد بود.”

چند نقد

اما راجع به اینکه نکات کمتر مثبت این فیلم کدام بود نیز از سید رحیم ابوالحسنی استاد علوم سیاسی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران پرسیدیم. وی به آفتاب یزد گفت: «در این مستند حسن روحانی، تلاش کرد تا کارنامه خودش را مطرح کند و در ادامه به تقابل هایی که در این چهار سال با او شده است هست، اشاره نموده و در نهایت به گونه ای این خبر را مخابره کرد که باید کار را با همه این مشکل ها استمرار داد.»

وی افزود: « توقع می رفت او در این فیلم زیاد بر روی کارنامه خود کار کرده و با دادن آمار و اطلاعات بتواند از خود دفاع کند. از طرفی حسن روحانی باید کارشکنی هایی که علیه او شد را نیز به صورت جدی تری در این مستند نشان می داد .او باید طیف بندی هایی که علیه او شده است است را به منصه ظهور می گذاشت. نمایش همین کارشکنی هاست که همکاری را اوج می برد و اصلاح طلبان و آرای خاکستری را به نفع او پای صندوق رای می آورد.”

ابوالحسنی ادامه داد: «در بخشی از فیلم که روزنامه های جریان راست مثل کیهان، وطن امروز و … نمایش داده شد، جاداشت براق تر به درون این هجمه ها اشاره می کرد و این قدر سریع و گذرا از آن عبور نمی کرد.”استاد علوم سیاسی ادامه داد: «جذاب ترین بخش مستند بخش هایی از اشاره های او به هاشمی بودو توصیه عجیب مستند جایی بود که صحبتی از بعضی روسای جمهور گذشته نشد. نمی دانم شاید بخش هایی از بین بردن شده است است.» وی افزود: «جای خالی صحبت حسن روحانی در استان یزد در این فیلم خالی بود. هر چند نام بردن از سیدحسن هم خیلی خوب بود.”

اخبار سیاسی – آفتاب یزد

واژه های کلیدی: مستند | نمایش | ارومیه | خوزستان | نمایشگر | حسن روحانی | رییس جمهور | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs