توصیف کردن نگهبان انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری

توصیف کردن: نگهبان انتخابات رد صلاحیت انتخابات ریاست جمهوری اخبار سیاسی و اجتماعی

طبقه VIPپاستور علاوه بر آنکه محل استقرار مدیر جمهوری است ، شخصیتی در آن حضور دارد که میان او و مدیر قوه مجریه تنها یک « دربِ چوبی»، حائل شده است است.

مرد پر نفوذ

مرد پر نفوذ

عبارات مهم : فعالیت

طبقه VIPپاستور علاوه بر آنکه محل استقرار مدیر جمهوری است ، شخصیتی در آن حضور دارد که میان او و مدیر قوه مجریه تنها یک « دربِ چوبی»، حائل شده است است.

مرد پر نفوذ

برای رسیدن به چنین جایگاهی بی شک یا باید برخوردار از نسبت خونی با شخص مدیر جمهوری بود یا آنکه آنچنان در جان و ذهن او نفوذ کرد که با منتسب خونی مدیر دولت تفاوتی ایجاد شود و امین و مورد وثوق دومین شخصیت نظام باشد. محمود واعظی مدیر دفتر حسن روحانی در دولت دوازدهم از نسبت خونی و فامیلی با مدیر جمهوری برخوردار نیست ولی توانسته به گونه ای به نقش آفرینی بپردازد که از خیابان شریعتی به پاستور آمده و از مقام وزارت به ریاست رسیده و امروز در دفتر مدیر جمهوری فاصله اش با حسن روحانی به همان یک «درب چوبی» محدود شده است هست. تحرکات واعظی از نفوذ روزافزونش در اندیشه روحانی گواهی می دهد و از تاثیر گذاری اش بر تصمیمات و جهت گیری های روحانی خبر می دهد. رویدادی که در طول تاریخ زیاد از روسای دفتر مدیر جمهوری های کشور عزیزمان ایران برآمده تا سایر متصدیان مناصب قوه مجریه.

از معاونت وزارت خارجه تا VIP پاستور

طبقه VIPپاستور علاوه بر آنکه محل استقرار مدیر جمهوری است ، شخصیتی در آن حضور دارد که میان او و مدیر قوه مجریه تنها یک « دربِ چوبی»، حائل شده است است.

محمود واعظی به سرعت پله های پاستور را جهت رسیدن به پنت هاوس نهاد ریاست جمهوری و قرار گرفتن در جایگاه VIP پیمود تا امروز مدیر دفتر حسن روحانی شود. شاید بهتر باشد تا مسند «جهیدن» را جایگزین « پیمودن» کنیم چراکه او تا پیش از دولت یازدهم در معاونت های وزارتخانه ها و نهادهایی پایین تر از قوه مجریه مشغول بکار بود همچون معاون پژوهش های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک، معاون اقتصادی وزارت امور خارجه و معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه.

اما در دولت یازدهم به بالاترین منصب دوران حیات خود دست یافت و توانست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شود. سال 78 را می توان موسم شکل گیری رابطه واعظی و روحانی دانست و آن سال را جهت واعظی، خوش یمن شمرد چراکه در همان سال وزیر سابق و مدیر دفتر کنونی، به عضویت در مرکز تحقیقات استراتژیک محل فعالیت روحانی درآمد و در همان وقت هم با همراهی مدیر جمهوری و محمدباقر نوبخت، حزب اعتدال و توسعه تاسیس کردند.

این رابطه ادامه یافت تا آنکه واعظی توانست در دولت یازدهم به مقام وزارت دست یابد. در طول 4 سال فعالیت او در دولت نخست روحانی، اظهارنظرها و حواشی که اطراف فعالیت هایش وجود داشت از زیاد کردن روبه رشد او در دولت حسن روحانی و نزدیکی روزافزونش به شخص مدیر جمهوری گواهی می داد. آنچه بیش از پیش خبر از کم کردن فاصله اش با روحانی می داد، حضورش در اتاق فکر مدیر جمهوری بود. به طوری که بنا به گفته یک منبع آگاه در پاستور به «آفتاب یزد» واعظی در راس چهارضلعی نگارندگان لیست کابینه دوازدهم قرار داشت و گفته شد که چربی سوزی اصلاح طلبی در فهرست اعضاء کابینه هم به موجب تلاش او بوده هست. تکاپویش جهت جلوگیری از ریاست محمدرضا عارف بر مجلس شورای اسلامی از طریق لابی با نمایندگان و همینطور کنار گذاشتن علی مطهری از صندلی نائب رئیسی حاکی از آن بود که مدیر دفتر روحانی زاویه ای نامشخص با اصلاح طلبان دارد(!).

مرد پر نفوذ

او در آستانه تشکیل دولت تازه روحانی هم در یکی از محافل شخصی عنوان کرده بود که تنها 500 هزار رای حسن روحانی متعلق به اصلاح طلبان بوده هست. همچنین در پی دیداری با فراکسیون اصولگرایان مجلس، اظهار داشت که: «آقای روحانی به هیچ گروه، جناح و جریانی بدهکار نیست و هیچ گروه و جریانی نمی تواند مدعی باشد که باعث رای آوری روحانی شده است چون مردم به روحانی رای داده اند.» این درحالی است که اصلاح طلب بودن خاستگاه رای روحانی غیرقابل کتمان است و خود مدیر جمهوری نیز در ایام انتخابات به آن اشارهداشته است.

به هرروی تاثیرگذاری واعظی برروی حسن روحانی به قدری بوده که امروز فاصله اش در پاستور به اندازه یک دربِ چوبی شده است است و روحانی در تصمیم گیری ها ی اساسی اش واعظی را دخیل می داند. اگر محمود واعظی در سمت وزیر ارتباطات دولت روحانی همچنان باقی می ماند، نمی توانست در تصمیم گیری ها ی مدیر جمهوری شریک شود و تنها به بیان نظر هایش از جانب یک مشاور می پرداخت. ولی تحرکات این روزهای واعظی گواه آن است که او پایش را فراتر گذاشته به طوری که بر تمام جوانب قوه مجریه اعمال نفوذ می کند. واعظی در برابر خبرنگاران می ایستد و از تصمیمات روحانی خبر می دهد. اینکه قرار است چه کس یا کسانی به قوه مجریه راه یابند. یا اینکه هیچ کس جز خود روحانی در چیدمان کابینه دخیل نبوده و وزرا تحمیل نشده اند.

**

طبقه VIPپاستور علاوه بر آنکه محل استقرار مدیر جمهوری است ، شخصیتی در آن حضور دارد که میان او و مدیر قوه مجریه تنها یک « دربِ چوبی»، حائل شده است است.

روسای دفتر روسای جمهور در یک نگاه

از آن وقت که حاکمیت کشور عزیزمان ایران به نظام جمهوری اسلامی عوض کردن یافت، روسای جمهوری نزدیک ترین افراد به خود را به عنوان مدیر دفترشان گزینش کرده اند. گواه این موضوع، انتساب روسای دفتر زیاد از میان اعضاء خانواده و یا دوستان و یاران بسیار نزدیک است.

در نخستین دوره ریاست جمهوری، رضا تقوی به سمت مدیر دفتر ریاست جمهوری برگزیده شد.

مرد پر نفوذ

در دوران ریاست جمهوری محمد علی رجائی، تقی محمدی از همبندی ها ی رجایی مدیر دفتر مدیر جمهور بود که البته گفته می شد نفوذ بهزاد نبوی در دولت بیش از محمدی بوده است.

در دوران ریاست جمهوری مقام معظم رهبری، سیدمحمد میرمحمدی مدیر دفتر مدیر جمهوری بود.

در دولت پنجم به مدیر جمهوری مرحوم آیت الله ها شمی رفسنجانی، سید محمد میرمحمدی در سمت خود ابقاع شد.

اما در دولت ششم مرحوم ها شمی، از اقوام او حسین مرعشی مدیر دفتر مدیر جمهوری شد ولی مدتی بعد جای خود را به محسن ها شمی فرزند ارشد مدیر دولت ششم داد.

در دولت هفتم، محمدعلی ابطحی یکی از نزدیک ترین افراد به مدیر جمهوری وقت به عنوان مدیر دفتر برگزیده شد.

این سمت در دولت هشتم و دومین دولت اصلاحات به علی خاتمی برادر مدیر جمهوری سپرده شد.

در دولت نهم و در وقت ریاست جمهوری احمدی نژاد، پاستور دو مدیر دفتر را به خود دید که یکی غلامحسین الهام و دیگری عبدالرضا شیخ الاسلام بود.

اما در دولت دهم سمت ریاست دفتر مدیر جمهوری به شخصیتی واگذار شد که بنا به گفته احمدی نژاد یک روح در دو بدن بودند. اسفندیار رحیم مشایی، پدر عروس احمدی نژاد! و بعد از مشایی حسن موسوی یکی از نزدیکان مشایی در این سمت قرار گرفت.

در دولت یازدهم و دولت نخست حسن روحانی محمد نهاوندیان، یک صورت اصولگرا بر مسند ریاست دفتر قرار داده شد که گفته می شد به علت سابقه فعالیت های اقتصادی اش در بسیاری از تصمیم گیری ها ی مربوط به این حوزه مداخله می کرده و چندین بار هم میان او و علی طیب نیا وزیر اقتصاددولت یازدهم بحث هایی ایجاد

شده بود.

و در نهایت در دولت دوازدهم جایگاه ریاست دفتر مدیر جمهوری به محمود واعظی رسید.

رسوخ یک اندیشه

شاید تا پیش از حضورمحمود احمدی نژاد در پاستور، جایگاه ریاست دفتر مدیر جمهور از آن جهت حائز اهمیت بود که هر مدیر جمهوری تنها افراد امین و نزدیک به خود را در دفتر خود منصوب و امور اجرایی دفترش را به او واگذار می کرد. ولی در دولت دوم احمدی نژاد هنگامی که مشایی بر صندلی ریاست نشست مرزها جابه جا شد و اعتبار ریاست دفتر مدیر جمهوری نیز به موجب آن عوض کردن یافت. زیاد کردن اعتبار سمت ریاست دفتر مدیر دولت از حیث کارها موثر یا فعالیت ها ی چشمگیر مشایی نبود بلکه ازمنظر اعمال نفوذ در تصمیم گیری ها ی مدیر جمهوری و تاثیرگذاری بر مدیر دولت، ریاست دفتر مدیر جمهور وجهه دیگری یافت و روسای دفتر قدرتی نانوشته به شکلی بیش از پیش یافتند، قدرتی که خود به خود ایجاد نشده بود و از مدیر دولت وقت به مدیر دفترش نشت می یافت.

در دولت نخست روحانی نیز نهاوندیان به عنوان مدیر دفتر مدیر جمهوری بر اساس آن قدرت باد آورده به اعمال نفوذ بر حسن روحانی پرداخت و تا آخرین لحظه حضورش در این سمت با وجود تمامی فشارها و انتقادات وارد شده است بر تیم اطلاع رسانی مدیر جمهوری حاضر به عوض کردن پرویز اسماعیلی سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در سال 92 نشد.

حال قرعه فال به نام محمود واعظی خورده است و قدرت حاکم بر صندلی ریاست دفتر مدیر جمهوری نشان از نفوذ هرچه زیاد او در دولت دارد. چه بسا در روزهای آتی شاهد زیاد کردن تاثیرگذاری واعظی در دولت دوازدهم باشیم.

اخبار سیاسی – افتاب یزد

واژه های کلیدی: فعالیت | حسن روحانی | دولت روحانی | دولت یازدهم | وزارت خارجه | ریاست جمهوری | محمود احمدی نژاد | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs